KAMUOYU BİLGİSİNE SUNULUR

KAMUOYU BİLGİSİNE SUNULUR

Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği (TKMTD) 1996 ve Türk Kan Vakfı (TKV) 2004 yılında kurulmuş, ülkemizde güvenli kan temini ile Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı konularında bilimsel çalışmalar ve eğitim faaliyetleri yürüten gönüllü sivil toplum kuruluşlarıdır.

Son günlerde kan bağışlarıyla ilgili olarak yanlış değerlendirmelere yol açabilecek beyan ve açıklamalara ışık tutmak amacıyla aşağıdaki hususların kamuoyu ile paylaşılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.

1. Ülkemizde; Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı uygulamaları Sağlık Bakanlığı’nca 5624 Sayılı Kan ve Kan Ürünleri Kanunu ile buna bağlı mevzuat çerçevesindeki hususlara göre yürütülmektedir.

2. Kan temini; sağlıklı bireylerin gönüllü olarak yapmış oldukları bağışlarla sağlanmakta, bu konudaki bağış toplama yetkisi dünyadaki diğer örneklerinde olduğu gibi ülkemizde de Kızılay’da bulunmaktadır.

3. Bağış alınan kan, ihtiyacı olan bir hastaya, birçok test ve işlemden geçirildikten sonra verilmektedir.

4. Bağıştan kullanıma kadar geçen süreçte bazı maliyetlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

5. Günümüzde de son derece modern koşullarda işlem gören kan ile ilgili olarak, hasta ve hasta yakınlarından maddi kazanç elde edilmemesi esastır. Bu nedenle; devlet, kanı temin eden yetkili kuruluşun yaptığı zorunlu harcamaların karşılığında çeşitli mali yöntemlerle (Günümüzde bu SGK aracılığı ile yapılmaktadır) bir destek mekanizması oluşturmuştur. Bunun aksamaması ve farklı uygulamaların olmaması için Sağlık Bakanlığı gerekli denetim mekanizmalarını işletmektedir.

6. Zaman zaman toplumsal veya bireysel tepkilerin sonucunda belli kurum ve kuruluşlara kızgınlıklarımızın olması çok doğaldır. Ancak, kan bağışının bunun dışında tutulması önemlidir.

7. Kullanım süresi kısa olan kan, bir gün herkesin ihtiyacı olabilecek bir tedavi aracıdır.

8. Ülkemizde “Güvenli Kan Temini” konusunda görevlendirilen Kızılay’ın yılda 3.000.000 ünite kan bağışı topladığını unutmadan acil kanamalar dahil her türlü kan ihtiyacının karşılanması konusundaki çalışmaları yaşamsal önem arz etmekte olup; asla kesintiye uğratılmamalıdır.

Kamuoyuna Saygılarımızla Sunulur. 02.03.2023

Türk Kan Vakfı Yönetim Kurulu

Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği Yönetim Kurulu

PDF olarak indirmek için tıklayınız.

Comments are closed.