12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlu Olsun..

Hemşireler, hastalıkların önlenmesi, sağlığın teşviki ve geliştirilmesinde ön saflarda çalışan kilit role sahip profesyonel bir meslek grubudur. Florence Nigthtingale’in doğum yıldönümü olan 12 Mayıs’ta dünya çapında hemşireler günü olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik mesleğinin önemini vurgulamak amacıyla ICN (Uluslararası Hemşirelik Konseyi) tarafından her sene bir tema yayınlanmaktadır. ICN, 2024 Uluslararası Hemşireler günü’nde hemşireliğe stratejik yatırımın nasıl önemli ekonomik ve toplumsal faydalar sağlayabileceğini göstermek amacıyla bu sene temasını “Hemşireler: Geleceğimiz. Bakımın Ekonomik Gücü” olarak belirlemiştir.

Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği ile Türk Kan Vakfı olarak, Hemovijilans hemşirelerinin sahada gerçekleştirdikleri faaliyetler sonucunda imha oranlarının azaldığını, transfüzyon kaynaklı istenmeyen olay ve risklerin en aza indirilmeye çalışıldığını, sonuç olarak hasta bakım kalitesine katkısının gün geçtikte arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz.

Kan ve kan ürünleri kaynağı insan olmasına rağmen sağlık hizmetleri içerisinde maliyeti yüksek, ülke ekonomisine yükü fazla olan tıbbi uygulamalardan biridir. Sürdürebilir bir hizmetin sağlanabilmesi için transfüzyon zincirinde yer alan bilgili ve tecrübeli hemşirelere ihtiyacımız gün geçtikçe artmaktadır.

Her daim yanımızda olan hemşirelerimizin hemşireler gününü kutlarız.

Uzm. Dr. Ramazan ULUHAN
Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği Yönetim Kurulu adına
Başkan

Comments are closed.